OSTATNIO DODANE

GROCH OZIMY – MARKETING CZY INNOWACJA STRĄCZKOWA? | ODCINEK 140

ODCINEK #140

W tym wykładzie postaram się odczarować ten gatunek. Dlaczego powinniśmy go testować? Kto powinien go uprawiać? Czy może być super alternatywą dla strączków jarych? Groch ozimy, czy ta nazwa jest prawdziwa….?

Hektar Wiedzy – zapraszam

***

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie filmu bez zgody autora ZABRONIONE.
Copyright © 2020 Cezary Wincenciak

Zaloguj się
*
Twój login
Nazwa użytkownika nie może być pusta.
Please enter valid data.
*
Hasło
Hasło nie może pozostać puste.
Please enter valid data.
Wpisz co najmniej 1 znaków.
ZALOGUJ
 

 

Dodaj komentarz

9 Komentarze

 1. Panie szanowny , bardzo cenię pańską wiedzę i proszę nie zrozumieć mnie źle . Cena ON wynika z wielu czynników o których nie wszyscy wiedzą .W procesie rafinacji ropy naftowej powstaje wiele paliw od LPG , najlżejszych lotniczych po olej bunkrowy do napędzania transportu morskiego i asfaltów na drogi . Podsumowując , otrzymujemy 40% benzyny więcej niż ON . Polska jest eksporterem benzyny lecz importerem oleju napędowego , który w obecnej chwili na giełdach światowych jest drogi , i tu jest przyczyna różnicy w cenie . Pozdrawiam .

  1. Dodatkowo ropa naftowa ropie naftowej nierówna. Bo z jednego złoża otrzymuje się więcej ON, a z innego mniej. Kilka lat temu było głośno o tym jak cena ON nagle poszybowała do góry (ostatecznie tylko na miesiąc) bo jak się okazało Orlen musiał posiłkować się dostawami z innego źródła

  2. Bardzo dziekuje za informacje . Nie ukrywam że cenne ale – z jednej strony o tym już trochę wiedziałem i tu pojawia sie proste pytanie – czemu w PL wiedząc o tym wszystkim nie podniesie np poziomu Bio tak jak to robią niektóre kraje . Czemu w obecnym czasie nie wznawiamy tematu w typie Bio 50%. bo tu nie chodzi o to że ta cena jest winą Państwa ale o to że nic z tym nie robimy i jako społeczeństwo i jako decydenci. a inflacja cały czas ciągnie do góry
   serdecznie pozdrawiam

   1. W temacie BIO mogę podzielić się moją szczątkową wiedzą na ten temat . Sam proces rafinacji olejów by mogły być spalane w nowoczesnych silnikach jest bardzo skomplikowany . Zbyt duży procent dodatku oleju roślinnego powoduje dużo problemów z silnikiem , począwszy od częstej wymiany oleju i filtra po usterki turbin po DPF czy filtrze cząsteczek stałych . W okresie zimowym duży dodatek BIO powoduje duże problemy w rozruchu silników . Oszczędności ze stosowania bio są wątpliwe . Pozdrawiam .

 2. Dzień dobry,
  Mam pytanie dotyczące uprawy pod zboża ozime . Czy jest to odpowiednio zrobione ?
  Orka była ok 2 tyg temu, stanowisko po owsie zostało stalerzowane i przed orka nawożone obornikiem . Potem orka , między czasie na orkę padał deszcz, gdy po deszczach zaczęło obsychac pierwszym zabiegiem było bronowanie w celu wyrównania wstępnego i rozbicia brył . Potem agregat bierny i siew będzie siewnikiem stopkowym z zagarniaczami. Jest pulchno po agregacie (gleba to 4b)

 3. Witam Panie Czarku, czy jest pan w stanie powiedzieć która roślina strączkowa zgromadzi dla przyszłych roślin uprawnych więcej azotu w glebie? Soja, czy groch? I czy jest na to jakieś uzasadnienie? Dziękuje z góry za odpowiedź! Pozdrawiam.

 4. Witam. Siew pszenicy po kukurydzy kiszonkowej. Przedplonem dla kukurydzy kiszonkowej była kukurydza ziarnowa. Po niej rozrzucony kurzak i orka. Mam do dyspozycji agregat talerzowy, agregat zębowy do głębokiej uprawy, głębosz i pług. Zaznaczam że jest sucho a w ostatnim tygodniu spadło 25 litrów w końcu. po której z tych maszyn siać?
  Pozdrawiam

Back to top button